Strupčice vysadily Strom republiky


Státní svátek 28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu, jsme oslavili také ve Strupčicích. Můžeme být hrdí na to, že se nám podařilo připravit a zorganizovat tak důstojnou oslavu, za kterou by se nemuselo stydět kdekteré město. Potěšil nás nebývalý zájem občanů (odhadem asi 150 lidí), kteří navzdory skutečně nevlídnému počasí (vítr, déšť a teplota kolem 3°C) přišli na strupčickou náves společně oslavit významné jubileum – 100. výročí vzniku republiky.
Slavnostní ceremoniál byl zahájen v 15 hod. vlajkovým průvodem uniformované čestné stráže*, která dala celé akci patřičný lesk. Průvod, za zvuku slavnostní intrády, přinesl z obecního úřadu na náves k místu vysazení pamětní lípu – Strom republiky. Zde jej očekávala místní veřejnost. Po zaznění státních hymen České a Slovenské republiky přivítala přítomné předsedkyně pořádajícího Spolku přátel památek obce Strupčice Ing. Michaela Rösslerová a po ní přednesl krátký slavnostní projev starosta obce, pan Luděk Pěnkava. Poté spolu položili kytice k soše sv. Václava, patrona České země a obce. Následovalo vystoupení školního pěveckého sboru, který zazpíval písně Ach synku, synku a Strupčice, Strupčice překrásná vesnice, na nápěv známé jihočeské lidové písně. Úvodní blok uzavřel příjezd TGM (v podání Daniela Švece), který ze sedla svého koně krátce pozdravil shromážděné.
A pak už tóny Smetanovy Vltavy doprovodily vlastní zasazení Stromu republiky – lípy svobody. Lopaty se chopil především starosta Luděk Pěnkava, dále místostarosta Ing. Robert Hebký, předseda SK Strupčice Jaroslav Vostrý, starosta SDH Strupčice Milan Komrska, předsedkyně Spolku přátel památek obce Strupčice Ing. Michaela Rösslerová, předseda MS Jestřáb Strupčice Ing. Vít Stránský a několik dalších.
Po zasazení pamětní lípy přišel na řadu slavnostní přípitek, po němž legionáři a myslivci vypálili slavnostní salvu a k nebi symbolicky vzlétli holubi, poslové míru. Tento blok podkreslila stále aktuální Modlitba pro Martu – Ať mír dál zůstává …
Na závěr slavnostního aktu se všichni přítomní společně vyfotili a průvod čestné stráže – praporečníků odkráčel na obecní úřad.
Od 15:30 hod. pokračovalo sváteční odpoledne setkáním na místním společenském sále, který zaplnila téměř do posledního místa asi stovka hostů. Po studené dešťové sprše jim jistě přišel k duhu nějaký horký nápoj a k chuti kousek bábovky, speciálně upečené podle prvorepublikového receptu, či koláček. Mohli si také prohlédnout malou výstavku starých fotek Strupčic a Okořína a fotografií absolventů zdejší základní školy, a také společně shlédnout filmy Socialistické Strupčice z roku 1985, Strupčice včera a dnes z roku 2012, na něž navázala druhá kapitola Vystřihovánky, aneb co ve filmu nebylo. Sérii snímků uzavřely amatérské záběry bývalého nákupního střediska Jednota den před jeho likvidací, průběh bourání a nakonec i jeho „pohřeb“ při Svatováclavské pouti 2004.
Všem zúčastněným patří velký dík za zdařilé dílo. V prvé řadě starostovi obce, jenž celou akci moderoval, čestné stráži, která ve slavnostních uniformách přestála „útoky“ chladného počasí, ale i všem přihlížejícím, kteří svou účastí dali celé akci smysl a váhu. Podstatné a nejdůležitější však je, že se lidé v tento neobyčejný sváteční den sešli a slavili společně!
Miroslav Rokoš
——————————————————————————————————–
*Čestná stráž, tvořená zástupcem armády ČR (Jan Kameník), dvěma členy Vojensko-historického klubu „Za rodinu!“ z Chomutova v uniformách československých legionářů, bojujících v letech 1914 -1920 v Rusku, čtyřmi členy SDH Strupčice (Milan Komrska, Karina Jindrová, Petr König a Viktorie Pavlišová), čtyřmi členy Mysliveckého spolku Jestřáb Strupčice (Vít Stránský, Antonín Frydrych, Martin Kreissl a Vladimír Ježek) a třemi mladými členy SK Strupčice (Daniel Lenko, Tomáš Pěnkava a Petr Schöpp), nesla státní vlajku ČR, vlajku obce, vlajku SDH Strupčice, vlajku Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, historickou vlajku Československého svazu požární ochrany a vlajku SK Strupčice.